0

Taras kompozytowy na filarach wykonuje się w domach jednorodzinnych z podpiwniczeniem. To rozwiązanie stosuje się również wszędzie tam, gdzie architekt zlokalizował wyjście balkonowe wysoko nad gruntem bądź nasz dom położony jest na działce ze spadkiem. Jak zbudować taras na filarach, aby inwestycja była estetyczna, tania i praktyczna? To wymagające zadanie, ale możliwe!

Stabilna i trwała konstrukcja nośna tarasu to podstawa

Deski kompozytowe Twinson to idealny materiał na przydomowy taras z filarami. Są odporne na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. Dowodem na to jest fakt, że producent (belgijska firma Deceuninck) daje 25 lat gwarancji na użytkowanie tarasu.

Warto pamiętać, że podstawą każdego tarasu jest konstrukcja nośna. Musi być ona posadowiona na solidnych fundamentach oraz wykonana z materiałów odpornych na korozję. Tylko wtedy będziemy mogli korzystać z tarasu przez długie lata, bez żmudnych napraw czy wymiany desek.

Konstrukcja nośna tarasu kompozytowego Twinson z legarów aluminiowych

Konstrukcję nośną pod taras kompozytowy Twinson wykonuje się z profili aluminiowych, łączonych na specjalne łączniki ze stali A2. Ze względu na 25-letnią gwarancję producenta systemu Twinson, do wykonania konstrukcji oraz bezpośredniego podparcia desek, używamy materiałów dorównujących trwałością produktom Twinson. Gdybyśmy zastąpili aluminium drewnem prawdopodobnie pozwoliłoby to zredukować koszty inwestycji. Żywotność takiego rozwiązania byłaby jednak nieporównywalnie krótsza. Fachowcy Timberline rekomendują to pierwsze rozwiązanie, czyli budowę tarasu na bazie elementów systemu Twinson.

Jak wykonać taras na filarach?

Kształt tarasu oraz odległość między poziomem gruntu a poziomem podłogi ma również duży wpływ na koszt inwestycji. Im więcej krzywizn i załamań, tym większe zużycie i straty materiału. Większa jest również nakład pracy. Gdy musimy podnieść taras, aby zrównać się z poziomem progu drzwi balkonowych, potrzeba wtedy więcej desek – chociażby na zabudowę czoła tarasu. Dodatkowo musimy także wykonać wyższe fundamenty, schody lub stalowy stelaż. Które rozwiązanie jest lepsze? Oto nasze rekomendacje.

Taras na stalowym stelażu

Gdy taras ma powierzchnię ponad 100 m kw i trzeba unieść go na znaczną wysokość, rekomendujemy, aby posadowić go na solidnej konstrukcji ze stali ocynkowanej, wspartej na punktowych filarach betonowych. To rozwiązanie zastosowaliśmy podczas budowy tarasu w Otwocku.

Taras kompozytowy na konstrukcji stalowej i fundamentach betonowych

Ze względu na niestandardową konstrukcję, deski tarasowe Twinson zamontowaliśmy bezpośrednio do profili ze stali kwasoodpornej o wymiarach: 2 x 40 x 80 mm, ułożonych na podkładach amortyzujących. W centralnej części tarasu wykonaliśmy szerokie schody, aby ułatwić zejście z tarasu do ogrodu.

Rozmiary tarasu i jego nieregularny kształt wymuszają czasem łączenie desek. Tak było w tym przypadku. Aby ukryć ewentualne różnice w długości deski, która może być zmienna w zależności od warunków pogodowych, zamontowaliśmy po obrysie profile aluminiowe typu „F” (nr kat. 9543). Dzięki temu cała płaszczyzna tarasu zachowuje w trakcie całego roku wysoką estetykę. Profile wykończeniowe w kolorze aluminiowym (nr kat. 65), kontrastują z kolorem deski, ale w miarę upływu czasu będą korespondowały z ocynkowanymi barierkami.

Poleciliśmy Klientowi, aby wybrał sztandarowy produkt Twinson – deskę tarasową Essential Terrace (nr kat. 9555) w kolorze stalowym (nr kat. 510). Ten kolor cieszy się dużą popularnością w przypadku nowoczesnych nieruchomości, których elewacja wykonana jest w odcieniach grafitu i szarości. Dowodem tego są inne nasze realizacje tarasów.

Taras kompozytowy na filarach ze schodami

Jeśli taras będzie znajdował się na wysokości do 70 cm nad gruntem, radzimy, aby posadowić go na konstrukcji aluminiowej Twinson, rozpiętej na punktowych filarach betonowych. To wieloletni i solidny fundament. Czy w takim przypadku warto wykonać schody po całym obrysie tarasu? Wydaje się, że jest to praktyczne rozwiązanie. Czy aby na pewno?

Takie rozwiązanie znacząco podnosi koszt inwestycji, ponieważ schody to najdroższy element tarasu. Takie schody zaburzają również komunikację między tarasem i ogrodem. Tworzą także mało estetyczną piramidę.

Rekomendujemy, aby wykonać schody tylko przy drzwiach tarasowych. Pozostałą część tarasu możemy wówczas posadowić na niższej wysokości. Dzięki temy między poziomem tarasu i gruntu, powstanie różnica zaledwie jednego stopnia. Taki taras jest wygodniejszy i bezpieczniejszy w użytkowaniu, a koszt budowy zdecydowanie mniejszy.

Taras z kompozytów Twinson Essential w Konstancinie Jeziornej
Taras z desek kompozytowych Twinson w Konstancinie Jeziornej ze schodami przed drzwiami tarasowymi.

Takie rozwiązanie zarekomendowaliśmy i wykonaliśmy przy budowie tarasu kompozytowego w Konstancinie Jeziornej. Klienci byli zadowoleni zarówno z naszych rekomendacji, jak też samego montażu tarasu.

O czym pamiętać, budując taras na filarach – podsumowanie.

Gdy nasz dom jest podpiwniczony lub wysokość od poziomu gruntu do poziomu drzwi tarasowych przekracza 50 cm mamy dwa rozwiązania:

  • wznosimy taras kompozytowy na filarach i specjalnie zaprojektowanej ramie stalowej,
  • osadzamy ramę z profili aluminiowych na filarach betonowych na wysokości jednego stopnia, a przed drzwiami tarasowymi wykonujemy schody.

Z doświadczenia wiemy, że te dwa rozwiązania są optymalne ze względu na koszt inwestycji, estetykę i wygodę użytkowania tarasu. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na każde pytanie. Trudne zadania są dla nasy wyzwaniem i chętnie się ich podejmujemy.

Salon
na
Pradze Południe

Salon na Pradze Południe

Łukasz Komosiński

+48 504 168 465

lukasz@timberline.pl

ul. Grochowska 44

05-077 Warszawa

Salon
na
Mokotowie

Salon na Mokotowie

Krzysztof Pliszka

+48 512 298 511

krzysztof@timberline.pl

Bartycka 175 pawilon 5H

00-716 Warszawa

Zapisz się do
newslettera
i odbierz rabat

Rabat 5% obejmuje całe zamówienie w sklepie Twinson.pl

    Zapytaj o wycenę i rabat