0

Taras kompozytowy na filarach ze schodami – trudne, ale do zrobienia!

Taras kompozytowy na filarach ze schodami – trudne, ale do zrobienia!

Taras kompozytowy na filarach wykonuje się w domach jednorodzinnych z podpiwniczeniem. To rozwiązanie stosuje się również wszędzie tam, gdzie architekt zlokalizował wyjście balkonowe wysoko nad gruntem bądź nasz dom położony jest na działce ze spadkiem. Jak zbudować taras na filarach, aby inwestycja była estetyczna, tania i praktyczna? To wymagające zadanie, ale możliwe!

Stabilna i trwała konstrukcja nośna tarasu to podstawa

Deski kompozytowe Twinson to idealny materiał na przydomowy taras z filarami. Są odporne na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. Dowodem na to jest fakt, że producent (belgijska firma Deceuninck) daje 25 lat gwarancji na użytkowanie tarasu.

Warto pamiętać, że podstawą każdego tarasu jest konstrukcja nośna. Musi być ona posadowiona na solidnych fundamentach oraz wykonana z materiałów odpornych na korozję. Tylko wtedy będziemy mogli korzystać z tarasu przez długie lata, bez żmudnych napraw czy wymiany desek.

Konstrukcja nośna tarasu kompozytowego Twinson z legarów aluminiowych

Konstrukcję nośną pod taras kompozytowy Twinson wykonuje się z profili aluminiowych, łączonych na specjalne łączniki ze stali A2. Ze względu na 25-letnią gwarancję producenta systemu Twinson, do wykonania konstrukcji oraz bezpośredniego podparcia desek, używamy materiałów dorównujących trwałością produktom Twinson. Gdybyśmy zastąpili aluminium drewnem prawdopodobnie pozwoliłoby to zredukować koszty inwestycji. Żywotność takiego rozwiązania byłaby jednak nieporównywalnie krótsza. Fachowcy Timberline rekomendują to pierwsze rozwiązanie, czyli budowę tarasu na bazie elementów systemu Twinson.

Jak wykonać taras na filarach?

Kształt tarasu oraz odległość między poziomem gruntu a poziomem podłogi ma również duży wpływ na koszt inwestycji. Im więcej krzywizn i załamań, tym większe zużycie i straty materiału. Większa jest również nakład pracy. Gdy musimy podnieść taras, aby zrównać się z poziomem progu drzwi balkonowych, potrzeba wtedy więcej desek – chociażby na zabudowę czoła tarasu. Dodatkowo musimy także wykonać wyższe fundamenty, schody lub stalowy stelaż. Które rozwiązanie jest lepsze? Oto nasze rekomendacje.

Taras na stalowym stelażu

Gdy taras ma powierzchnię ponad 100 m kw i trzeba unieść go na znaczną wysokość, rekomendujemy, aby posadowić go na solidnej konstrukcji ze stali ocynkowanej, wspartej na punktowych filarach betonowych. To rozwiązanie zastosowaliśmy podczas budowy tarasu w Otwocku.

Taras kompozytowy na konstrukcji stalowej i fundamentach betonowych

Ze względu na niestandardową konstrukcję, deski tarasowe Twinson zamontowaliśmy bezpośrednio do profili ze stali kwasoodpornej o wymiarach: 2 x 40 x 80 mm, ułożonych na podkładach amortyzujących. W centralnej części tarasu wykonaliśmy szerokie schody, aby ułatwić zejście z tarasu do ogrodu.

Rozmiary tarasu i jego nieregularny kształt wymuszają czasem łączenie desek. Tak było w tym przypadku. Aby ukryć ewentualne różnice w długości deski, która może być zmienna w zależności od warunków pogodowych, zamontowaliśmy po obrysie profile aluminiowe typu „F” (nr kat. 9543). Dzięki temu cała płaszczyzna tarasu zachowuje w trakcie całego roku wysoką estetykę. Profile wykończeniowe w kolorze aluminiowym (nr kat. 65), kontrastują z kolorem deski, ale w miarę upływu czasu będą korespondowały z ocynkowanymi barierkami.

Poleciliśmy Klientowi, aby wybrał sztandarowy produkt Twinson – deskę tarasową Essential Terrace (nr kat. 9555) w kolorze stalowym (nr kat. 510). Ten kolor cieszy się dużą popularnością w przypadku nowoczesnych nieruchomości, których elewacja wykonana jest w odcieniach grafitu i szarości. Dowodem tego są inne nasze realizacje tarasów.

Taras kompozytowy na filarach ze schodami

Jeśli taras będzie znajdował się na wysokości do 70 cm nad gruntem, radzimy, aby posadowić go na konstrukcji aluminiowej Twinson, rozpiętej na punktowych filarach betonowych. To wieloletni i solidny fundament. Czy w takim przypadku warto wykonać schody po całym obrysie tarasu? Wydaje się, że jest to praktyczne rozwiązanie. Czy aby na pewno?

Takie rozwiązanie znacząco podnosi koszt inwestycji, ponieważ schody to najdroższy element tarasu. Takie schody zaburzają również komunikację między tarasem i ogrodem. Tworzą także mało estetyczną piramidę.

Rekomendujemy, aby wykonać schody tylko przy drzwiach tarasowych. Pozostałą część tarasu możemy wówczas posadowić na niższej wysokości. Dzięki temy między poziomem tarasu i gruntu, powstanie różnica zaledwie jednego stopnia. Taki taras jest wygodniejszy i bezpieczniejszy w użytkowaniu, a koszt budowy zdecydowanie mniejszy.

Taras z kompozytów Twinson Essential w Konstancinie Jeziornej
Taras z desek kompozytowych Twinson w Konstancinie Jeziornej ze schodami przed drzwiami tarasowymi.

Takie rozwiązanie zarekomendowaliśmy i wykonaliśmy przy budowie tarasu kompozytowego w Konstancinie Jeziornej. Klienci byli zadowoleni zarówno z naszych rekomendacji, jak też samego montażu tarasu.

O czym pamiętać, budując taras na filarach – podsumowanie.

Gdy nasz dom jest podpiwniczony lub wysokość od poziomu gruntu do poziomu drzwi tarasowych przekracza 50 cm mamy dwa rozwiązania:

  • wznosimy taras kompozytowy na filarach i specjalnie zaprojektowanej ramie stalowej,
  • osadzamy ramę z profili aluminiowych na filarach betonowych na wysokości jednego stopnia, a przed drzwiami tarasowymi wykonujemy schody.

Z doświadczenia wiemy, że te dwa rozwiązania są optymalne ze względu na koszt inwestycji, estetykę i wygodę użytkowania tarasu. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na każde pytanie. Trudne zadania są dla nasy wyzwaniem i chętnie się ich podejmujemy.

Czytaj więcej

Taras z kompozytu czy drewna?

Taras z kompozytu czy drewna?

Taras z kompozytu czy drewna? To powszechne pytanie w okresie przedwiosennym. Obydwa rozwiązania dają przyjemne ciepło pod stopami i tworzą przyjazną przestrzeń do relaksu. Na dłuższą metę zdecydowanie wygrywa jednak pierwsza opcja. Dlaczego? Oto kilka naszych wniosków, jakie zebraliśmy przez 20 lat doświadczeń w budowie tarasów kompozytowych.

Kompozyt czy drewno?

Taras na wiosnę – taki cel ma wielu właścicieli nowych mieszkań i domów. Właśnie wtedy wiele osób planuje montaż tarasu, aby móc komfortowo odpoczywać w pierwszych promieniach słońca.

System Tarasowy Majestic Massive Pro to elegancki taras na balkonie
Taras kompozytowy Twinson w systemie Majestic Massive Pro to ozdoba tarasu na balkonie.

Montażem tarasów Twinson zajmujemy się od początku istnienia tej marki w Polsce. Patrzymy na ten proces nie tylko z perspektywy jednorazowej sprzedaży. Zależy nam, aby nasi klienci byli w pełni usatysfakcjonowani z naszych rekomendacji. Oto kilka wskazówek, które dajemy inwestorom, którzy szukają rozwiązania na taras przydomowy.

Tarasy kompozytowe Twinson to połączenie drewna z tworzywem sztucznym. Dzięki temu wykorzystuje się najlepsze cechy obydwu tych materiałów. Materiał kompozytowy jest ciepły w dotyku jak drewno. Ma też często słoje i barwę drewna. Z drugiej strony jest to materiał znacznie trwalszy, którego nie trzeba konserwować tak jak drewno!

Od kiedy montujemy tarasy kompozytowe Twinson nasi klienci przekonali się, że jednym z najlepszych rozwiązań jest połączenie drewna z bezpiecznym i wytrzymałym materiałem, jakim jest PVC. Deski kompozytowe Twinson to najbardziej antypoślizgowa, a przy okazji także najbardziej odporne na ogień deski tarasowe na rynku. Spośród innych kompozytów wyróżnia się także wysoką stabilnością wymiarową i kolorystyczną. Warto o tym pamiętać, bo deski wykonane z gorszej jakości surowca bardzo szybko blakną i ulegają deformacji (wykrzywiają się). Twinson to kompozyt z 25-letnią gwarancją. Deski kompozytowe Majestic Massive Pro są objetę nawet gwarancją odporności na plamy, w tym także tych po winie.

Taras kompozytowy Twinson Essential Terrace w Sulejówku

Nowoczesny taras z kompozytu, czyli jaki?

Skoro już padło na kompozyt i wiesz, że to ten materiał zagości na twoim tarasie, to teraz warto zastanowić się nad tym, jakie są trendy. W sezonie 2021 na zewnątrz będą królować szarości. Mówimy tutaj zarówno o kolorze konstrukcji, jak i wszelkich dodatkach.

Kolorystyka to też mocna inspiracja naturą. Barwy ziemi w otoczeniu soczyście zielonych roślin stworzą tło dla ulubionych dodatków. Sprawdzą się doniczki z kwiatami i ziołami, jak również proste, drewniane meble, lekkie kształty i formy. Nowoczesny taras powinien być również funkcjonalny, więc warto wybrać materiały, które są trwałe, solidne i komfortowe w użytkowaniu.

System Tarasowy Majestic Massive Pro to idealne rozwiązanie na taras przydomowy z basenem
System Tarasowy Majestic Massive Pro to idealne rozwiązanie na taras przydomowy z basenem.

Od czego zacząć montaż tarasu?

Jeśli dopiero planujesz montaż tarasu, chętnie doradzimy na każdym etapie projektu. Podpowiemy:

  • jaki kolor kompozytu wybrać,
  • jak zaprojektować konstrukcję,
  • na co zwrócić uwagę podczas montażu tarasu w ogrodzie, na balkonie, przy basenie, a nawet na dachu zielonym, gdzie wymagane są tzw. pływające konstrukcje dedykowane na podłoża izolowane
  • jak skompletować zamówienie, aby sprawnie zmontować cały taras,
  • jak wyliczyć odpowiednią ilość elementów,
  • o czym pamiętać podczas montażu.

Aby wymarzony taras z kompozytu służył długie lata, warto zwrócić uwagę na kilka detali, których nie widać na pierwszy rzut oka. Systemy Tarasowe Twinson zawierają kompletny zestaw niezbędny do montażu. Z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem każdy. Jeśli pojawią się pytania, wystarczy zasięgnąć porady u fachowców. A więc do dzieła!

Czytaj więcej


Pomysł na taras?

Szukasz inspiracji, z czego i jak zbudować taras na balkonie lub przed domem? Nie wiesz, od czego zacząć? Wykonać go samodzielnie, czy też zlecić doświadczonej ekipie? Zastanawiasz się też być może, z czego zrobić taras oraz czym się kierować przy wyborze materiału?

Na naszym blogu znajdziesz artykuły i potrzebne inspiracje, które pomogą Ci przejść przez ten proces krok po kroku. Damy Ci gotowy pomysł na taras, który można wykonać samodzielnie. Pokażemy Ci, że jest to zadanie osiągalne dla każdego majsterkowicza, nawet takiego, który buduje swój pierwszy taras.

Nasz pomysł na taras to kompozyt Twinson

Kompozyt to materiał, który może być stosowany zarówno na tarasy przydomowe jak też w obiektach użyteczności publicznej. Jest odporny na wilgoć, mróz i inne czynniki pogodowe, a do tego posiada długoletnią żywotność. Zaletą kompozytów jest brak drzazg i idealnie gładka powierzchnia, której z pewnością nie uzyskamy w przypadku naturalnego drewna.

Deski kompozytowe Twinson – zalety

Deski kompozytowe charakteryzują się tym, że wizualnie i dotykowo przypominają drewno. Wprawdzie nie mają naturalnych sęków, ale z drugiej strony mają gładką powierzchnię w jednolitym, unikalnym kolorze. Nie trzeba ich barwić, malować ani impregnować.

Kolejny powód, że szukając pomysłu na taras warto wybrać deski kompozytowe jest taki, że łatwiej się je układa. Systemy tarasowe Twinson są tak zaprojektowane, by montaż był maksymalnie uproszczony. Każdy system zawiera pełen zestaw elementów potrzebnych do budowy tarasu. Po ułożeniu desek nie widać żadnych wkrętów ani gwoździ. Ponadto deski kompozytowe układa się bez dodatkowej izolacji.

Tarasy Twinson – wytrzymała deska i stabilna konstrukcja

Do budowy konstrukcji nośnej w systemach Twinson wykorzystuje się aluminiowe legary, które łączy się za pomocą specjalnych łączników. Deski montuje się do konstrukcji na specjalne klipsy – bez przewiercania desek. Wystarczy obejrzeć kilka naszych realizacji, aby przekonać się, że deski kompozytowe Twinson to świetny pomysł na taras na balkonie i przed domem.

Salon
na
Pradze Południe

Salon na Pradze Południe

Łukasz Komosiński

+48 504 168 465

lukasz@timberline.pl

ul. Grochowska 44

05-077 Warszawa

Salon
na
Mokotowie

Salon na Mokotowie

Krzysztof Pliszka

+48 512 298 511

krzysztof@timberline.pl

Bartycka 175 pawilon 5H

00-716 Warszawa

Zapisz się do
newslettera
i odbierz rabat

Rabat 5% obejmuje całe zamówienie w sklepie Twinson.pl

    Zapytaj o wycenę i rabat